2019. december 10., kedd

Csokis mogyorós szelet (glutén-, laktóz- és cukormentes)

Nagyon finom mogyorós sütemény, érdemes kipróbálni ;).

Hozzávalók: 
A tésztához:
5 tojás fehérje
200 g darált törökmogyoró
100 g édesítő (nálam eritrit)
1 tk fahéj
egy csipet só

A mogyorót serpenyőben vagy sütőben kicsit megpirítjuk, (amikor már jön az illata kész is vagyunk) majd ledaráljuk az édesítővel. A tojás fehérjéből kemény habot verünk, majd több részletben hozzáforgatjuk a mogyorót és a fahéjat. Egy gáztepsire terítjük a tésztát és 180 fokra előmelegített sütőben sütjük kb 15 percig. Miután kihűlt kettévágjuk.

A krémhez:
5 dl növényi tej
1 db csokis pudingpor
5 tojás sárgája 
(ki is hagyható, de én szerettem volna felhasználni a megmaradt sárgájákat)
5 ek édesítő (nálam eritrit)
egy csipet só
100 g növényi margarin vagy kókuszzsír

A sárgáját egy kis tejjel összekeverjük és hozzáadjuk a pudingport, az édesítőt, és a sót. A maradék tejet elkezdjük melegíteni és amikor már kezd forrni hozzáadjuk a pudingporos masszát és folytonos kevergetés mellett besűrítjük. Megvárjuk, míg kihűl és habosra keverjük a margarinnal.
Megtöltjük a tésztalapokat és már kész is vagyunk :).


2019. december 2., hétfő

Diós mézes krémes (glutén- és laktózmentes, édesítővel)


Egy régebbi receptemet újítottam fel, a krémet rizsdarával készítettem és a diós piskótán is alakítottam. Nekünk ez lesz az egyik karácsonyi sütink ;).

Hozzávalók:
Mézes lapokhoz:
120 g barna rizsliszt
20 g útifű maghéj
30 g tápióka liszt
1 tojás 
6 g sütőpor
30 g eritrit
 2 ek méz
30 g növényi tej
50 g margarin vagy kókuszzsír

Először összekeverjük a száraz hozzávalókat majd hozzáadjuk a nedves hozzávalókat. Összegyúrjuk a tésztát és fél órára hűtőbe tesszük.
Két sütőpapír között kinyújtjuk (kb 36x25 cm-es téglalapra), és 180 fokon kb 15 percig sütjük, majd miután kihűlt kettévágjuk (így kapunk két 18x 25-s lapot).

Diós piskótához:
40 g darált dió
20 g barna rizsliszt
20 g tápióka liszt
3 tojás
30 g eritrit
egy csipet só
1 kk sütőpor

A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjéből kemény habot verünk az édesítő felével. A sárgáját habosra keverjük az eritrit másik felével . A fehérje 1/3 át hozzákeverjük a sárgájához majd a maradék fehérjét is óvatosan beleforgatjuk, végül a liszteket is hozzáadva egységes masszává keverjük.
180 fokon sütjük kb 27 percig (tepsi mérete: 18x25 cm).

Krém:
5 ek eritrit
7 ek rizsdara
5 dl növényi tej
egy csipet só
reszelt citromhéj
200 g margarin vagy kókuszzsír

A hozzávalókat egy lábosba tesszük és folyamatos keverés közben besűrítjük (kb 10 perc). Ha kihűlt hozzákeverjük a margarint. 

Összeállítás:
A kihűlt mézeslapra lekvárt kenünk majd a krém felét, erre jön a diós piskóta, lekvár és a krém másik fele végül a második mézes lap. 
A tetejére csokimáz kerül, ami lehet olvasztott étcsoki.



2019. március 26., kedd

Duplán citromos sütemény (glutén- és cukormentes)

Puha, szaftos, üdítően citromos finomság, amit ki fogok próbálni narancsos verzióba is. A tésztájához ezt a receptet alakítottam át.

Hozzávalók:
A tésztához
4 tojás
3 ek édesítő (nálam 4:1)
1 citrom leve ( kb 10 evőkanál) és héja
1 csomag sütőpor
120 g barna rizsliszt
1 ek útifű maghéj (el is hagyható)
80 g kókuszolaj

A krémhez:
1 csomag vaníliás puding por
4 dl növényi tej
egy citrom leve és héja
2 ek édesítő (nálam 4:1)
kb 100 g vaj

A tojásokat külön választjuk, a sárgáját habosra keverjük a édesítővel a citrom levével és héjával ,majd hozzáadjuk a kókuszolajat. A liszteket összekeverjük a sütőporral és a sárgához adjuk. A fehérjét kemény habbá verjük és óvatosan hozzáforgatjuk a sárgájához. Egy kisebb tepsibe öntjük a tésztát és 180 fokra előmelegített sütőben sütjük kb 25 percig.

A vanília pudingot elkészítjük a tejjel, édesítővel és a citromhéjával, majd hozzákeverjük a citrom levét. Megvárjuk míg langyosra hűl és habosra keverjük a vajjal.

A kihűlt tésztát kettévágjuk és megtöltjük a krémmel:






2019. január 17., csütörtök

Rétes

Már régóta ott motoszkált a fejembe, hogy meg kellene próbálni tésztanyújtó géppel rétes tésztát gyártani. A jól bevált, sokszor kipróbált tészta receptemet módosítottam egy kicsit és azzal csináltam meg...és működik, kívül ropog a héja, belül puha...hmm nagyon finom!

Hozzávalók 1 rúdhoz:
80 g barna rizsliszt
15 g tápióka liszt
10 g útifű maghéj
1 tojás 
1 tk 10% ecet
kb 50 ml langyos víz (amennyit a tészta felvesz)
kenéshez kókuszolaj
rizsdara

A liszteket összekeverjük, majd jöhet a tojás és az ecet. Elkezdjük adagolni a vizet, szépen lassan, addig gyúrjuk és adjuk a vizet, amíg össze nem áll a tészta (inkább kicsit vizes legyen, mint száraz). Tegyük félre 10 percre, hogy az útifű maghéj dolgozhasson. Ezalatt elkészítjük a tölteléket.

A töltelékhez:
250 g túró
1 citrom leve
2 ek 1:4 édesítő
egy csipet só
(így utólag belegondolva jót tett volna neki még 1 tojás is, hogy hígabb legyen)

A hozzávalókat összekeverjük majd félretesszük.

Tésztagéppel kinyújtjuk a tésztát. / Én kis darabokat csipek le a tésztából és egyenként kinyújtom, akkora méretűre, ami belefér a gépbe (ne legyen túl széles, mert akkor begyűri), de ki lehet egybe is nyújtani és megfelelő méretű csíkokra vágni. / 2-es fokozatig nyújtjuk (az én gépemen 6 fokozat van az 1-es a legvékonyabb) majd kicsit fedve, egymás alá tesszük a tészta csíkokat egy sütőpapírra. Egy gáztepsinyi méretre rendezzük a tésztát, ahol kell levágjuk, ahol kell hozzátoldunk. Az így elkészült téglalapon nyújtunk még egyet sodrófával, hogy jól összetapadjon és egységes legyen. Megkenjük kókuszolajjal, megszórjuk rizsdarával és jöhet a töltelék (emlékeimben úgy él, hogy kanállal szoktuk "rádobálni" a tölteléket :), de lehet rákenni is). A sütőpapír segítségével feltekerjük a rétest, a végeit összedolgozzuk, megkenjük kókuszolajjal és mehet a 180 fokos sütőbe kb 25-27 percre. 






A végeredmény: Igazi rétes élmény, kívül ropog a héja, belül puha, hmm nagyon finom :)