2014. január 29., szerda

Édesburgonyás gnocchi


Nagy kedvenceim közé tartozott a gnocchi, de ugye amióta nem eszem lisztet és burgonyát, sajnos le kellett mondanom róla, mindaddig amíg meg nem láttam ezen a külföldi blogon ezt az édesburgonyás paleo verziót. Nagyon megörültem és alig vártam, hogy elkészítsem. 
Azt azért szögezzük le, hogy nem tudom a magyar paleo berkekben mennyire elfogadott az édesburgonya, én úgy tudom Szendi visszatette az ehető zöldségek közé a tápiókával és a csicsókával együtt. 

Hozzávalók:
Gnocchi:
3 kisebb édesburgonya
10 dkg tápióka keményítő (lehet nyílgyökér liszt is, de azt én sajnos nem kaptam)
szezámliszt vagy mandulaliszt
2 tojás
só, bors

Az édesburgonyát meghámozom, kockákra vágom és puhára főzöm majd krumplinyomóval összetöröm és megvárom míg kihűl. Ekkor belekeverem a tojásokat, majd a keményítőt, sót, borsot majd annyi lisztet amennyit felvesz, közepesen kemény tésztát kell kapnunk. 
Gyuró deszkát meghintek liszttel, a tésztából kis golyókat formázom, majd pont mint az oviba gyurmázáskor, hosszú kígyóvá alakítom és felkockázom. 
Sós vízben megfőzöm, akkor jó ha feljön a víz tetejére, szépen meg fognak duzzadni. Egy serpenyőbe kevés kókuszzsíron megpirítom őket, ez még ízletesebbé teszi, de ki is hagyható.

Tökmagos pesto:
75 g tökmag
só, bors
kb 1,5 dl extra szűz olíva olaj
1 gerezd fokhagyma
petrezselyem
kevés cocomas

Aprítóba összedarálom a tökmagot a fokhagymával sóval, borssal majd jöhet rá az olaj és a petrezselyem (nyilván az lenne jó ha friss lenne, de télvíz idején őrölt verziót használtam) végül összekeverem egy kevés cocomassal, hogy könnyebb legyen. 
A gnocchit összekeverem a pestoval, aki eszik kemény sajtot azt is tehet rá és kész is.

Az eredmény: iszonyatosan finom, magába is, alig bírtam leállítani magam, hogy ne egyem meg az egészet csak úgy :). Amúgy nagyon kiadós, laktató étel, érdemes kipróbálni főleg azoknak akik szeretik a tésztaféléket.


Több külföldi blogot is figyelemmel követek, ahol kissé megengedőbb paleot folytatnak, mint Magyarországon. Meg lehet kövezni érte de én van, hogy eszem kemény sajtokat, paradicsomot, zablisztet vagy édesburgonyát. Nekem ez vált be, pont tegnap voltam orvosnál aki nagy meglepődésemre azt mondta, hogy folytassam a paleot, mert úgy tűnik működik :). 

2014. január 28., kedd

Paleo mákos zserbó


Anyukám szokott ilyet csinálni régen és mivel imádóm a mákot, úgy gondoltam paleosítom...jó ötlet volt ;).

Hozzávalók:
Piskótához:
5 db tojás
8 ek őrölt mandula
6 tk xilit
pici só

Szétválasztom a tojásokat. A sárgáját fehéredésig keverem a xilittel és a sóval.


A fehérjét kemény habbá verem egy csipet sóval.


A sárgájához keverem a mandulát majd óvatosan beleforgatom a fehérjét is, óvatosan ne hogy összetörjem a habot. 


Sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon 15 perc alatt készre sütőm.


Nekem nem lett valami vastag, így csak kettőbe mertem vágni.


 / Egy kis praktika: egy cérnaszállal ügyesebben lehet kettévágni a tésztát mint késsel.

Töltelék:
20 dkg darált mák
3 ek xilit
kis fahéj
kb 1,5 dl kókusztej
cukormentes szeder lekvár

A hozzávalókat kb 10 perc alatt összemelegítem, kenhető masszát kell kapnom.
Ezután megkezdem a tészta összeállítását. Először megkenem a piskótát szeder lekvárral, majd a máktöltelékkel aztán a szeder lekvárral szintén megkent piskótával befedem. Jöhet még rá olvasztott jó minőségű min. 70 % étcsoki, vagy mi magunk is készíthetünk csokit (50 g kókuszolaj, 40 g xilit összemelegítve aztán kézi habverővel folyamatosan kevergetve 50 g kakaóporral nyakon öntjük) én is ezt a megoldást választottam, bár nem lett a legszebb és eléggé meg is keményedett, de nagyon ízletes lett.


A végeredmény: Ízletes finomság, ha kibírjuk hogy álljon pár órát a hűtőbe úgy még finomabb, jobban összeérnek az ízek :).





2014. január 21., kedd

Steak sütés rejtelmei


Nem vagyok egy nagy steak rajongó, vagyis inkább eddig még nem volt bátorságom megkóstolni. A párom viszont imádja, így meggyőztem magamat, hogy ki kell próbáljam. Az első próbálkozásunk nem lett rossz, ahhoz képest, hogy elsőre csináltuk, egy hibát vétettünk csupán, túl vékonyra szeleteltük a húst- nekem mondjuk úgy jobban ízlett, mert jobban átsült. Másodjára viszont már mindent jól csináltunk meg is lett az eredménye.

Hozzávalók:

marhahús (mi fehérpecsenyéből csináltuk)
4 féle bors mozsárba egybe őrölve
vaj, 1-1 gerezd fokhagyma a sütéshez


A húst min. 4 cm vastagságúra szeleteljük, sütés előtt szárazra töröljük, bekenjük sóval és borssal. Egy vas tepsit kis olíva olajjal felteszünk melegedni a tűzhelyre és addig nem tesszük bele a húst míg kellőképpen fel nem forrósodik (kicsit el kezd füstölögni). Jöhet a hús majd a vaj kockák, hagyjuk sülni, a lényeg hogy egy kéreg süljön rá közben a felolvadó vajjal locsolgatjuk. kb 5-6 perc után megfordítjuk a másik oldalát is hagyjuk sülni, ha van húshőmérőnk (mi egy tortúra árán ugyan, de beszereztük yes!) mérjük meg a hús hőmérsékletét, ha 60 fok fölé emelkedik akkor jó már, akkor lesz közepesen átsütve. Szedjük ki egy tányérra és egy tiszta serpenyővel terítsük le pár percre, hogy a húsban még esetlegesen lévő vér is megfőjön.


Végeredmény: Nekem őszintén szólva kicsit rágós lett, az első próbálkozásunk sokkal jobban ízlett talán azért mert az jobban át volt sülve. A párom szerint viszont isteni, szóval szerintem inkább az ő szava a mérvadó :)!



2014. január 20., hétfő

Az eddigi legfinomabb paleo kenyér


Hétvégén nagy alapanyag utánpótlásban voltam és vettem chia magot, már régóta szemeztem egy kenyér recepttel a facebookon aminek ez az egyik összetevője. Így, hogy minden meg volt hozzá el is készítettem és hát iszonyatosan finom lett, nem lett tojás ízű, nem lett nedves a belseje, kívül ropogós! belül puha, visszafogottan sós, egy szóval az eddigi legjobb kenyér recept!!!

Hozzávalók:

15 g chia mag
2 ek útifűmaghéj
2 púpos ek lenmagpehely vagy durvára őrölt lenmag
2 dl víz 

Első körben ezeket a hozzávalókat nyakon ötjük 2 dl vízzel és magukra hagyjuk őket 15 percre, míg jól megduzzadnak. 

90 g őrölt kókuszreszelék
120 g szezámmag liszt
2 tk só
bors
fél kk xilit
1 enyhén púpozott kk szódabikarbóna
1 kk citromlé
4 tojás
magok a tetejére (nálam len és szezámmag)

A liszteket összekeverem a sóval, borssal, xilittel a szódabikarbónára ráöntöm a citromlevet, ettől elkezd sisteregni kicsit felfut mondjuk így, aztán jöhet a tojás sárgája, a fehérjét keményre verem aztán óvatosan forgatom bele a masszába. Sütőpapírral bélelt kenyérsütőbe egyengetem a tésztát, megszórom gazdagon magokkal és mehet a sütőbe, 200 fokon sütöm 40 percig aztán leveszem 180 fokra és így sütöm még 15 percig -ettől marad száraz a kenyér belseje- közben persze figyelgetem ne hogy odaégjen.

Eredmény: ízélmény, igazi kenyér élmény, azt hiszem megtaláltam az igazi kenyér pótlót :)

Tipp:
Talán érdemes kísérletezni, ha nincs épp otthon chia mag vagy útifűmaghéj, csak lenmag beáztatással, a vegánok gyakran használják tojás helyettesítésére ugyanis kemény kötőanyagként tud szolgálni, mondjuk azt nem tudom, hogy mennyire képes rost állományt létrehozni úgy mint az útifűmaghéj, de lehet egy próbát megér...hmm



2014. január 13., hétfő

Paleo diós pozsonyi kifli / Első kísérlet


A blogon is közzétett bejgli tésztával kísérleteztem, de kínszenvedés árán sikerült csak pár kiflit formáznom. A tészta állaga eléggé kezelhetetlen, linzer szerű és hiába hűtöttem le, egyszerűen nem lehetett vele normálisan dolgozni. Szóval ezzel az összeállítással nem működik a dolog, de sebaj, kutakodok, kísérletezek aztán csak összeáll a jó recept :).
Mindenesetre ez az elrontott adag is elfog fogyni, ehhez nem fér kétség, mert ízre nagyon jó.

2014. január 7., kedd

Paleo kókuszos buci


Mindig kell a vérfrissítés a kenyerek, zsemlék kínálatában, na ez a recept ez pont ilyen friss ízvilág, omlós állag. Nem véletlen, hogy "A tökéletes buci" elnevezéssel találtam rá :).

Hozzávalók:

22 dkg kókuszreszelék
3 ek útifűmaghéj
1 tk szódabikarbóna
citromlé
5 tojás
2 ek kókuszzsír
0,5 dl cocomas 1,5 dl vízzel hígítva

A kókuszt kávédarálóban megőröljük, majd az összes hozzávalót ráöntjük és az egészet jól összekutyuljuk. Kicsit hagyjuk állni, hogy a kókusz és az útifűmaghéj dolgozhasson. Majd vizes kézzel golyóbisokat formázunk belőlük és sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, a tetejüket bevagdossuk és tetszés szerint megszórjuk magvakkal. 180 fokon kb fél óráig sütjük. 

A végeredmény: tündéri ízletes és omlós bucik. Igazi ízfrissítés! :)

2014. január 5., vasárnap

Paleo karfiol pizza


Pizza hmm vékony tésztás ropogós, sok sajttal...na igen imádtam, de most már ilyet nem eszek. Tegnap akartam csinálni valami finom vacsorát snowboardozásban megfáradt harcosomnak és így jutottam el a pizza gondolatáig. Találtam egy remek receptet amihez nem kell semmilyen liszt, vagy őrölt mag ( az ünnepek alatt kicsit sok maglisztes sütit ettem/tünk szóval nem árt egy kis szünet) csak karfiol, kiváló! :)

Hozzávalók:

70 dkg karfiol
2 tojás
reszelt sajt
só, bors

Feltét:
paradicsompüré (cukor és só nélküli)
olívabogyó
friss bazsalikom levél
oregáno
sonka
kolbász 
sajt, sajt, sajt

A karfiolt ledaráljuk, majd egy tepsiben kis kókuszolajon dinszteljük majd pároljuk kb 10 percig. 


Lehűtjük a karfiolt, majd összekeverjük a tojással és egy kis reszelt sajttal. Sütőpapírral bélelt pizza sütőbe nyomkodjuk a masszát.


180 fokra előmelegített sütőben elősütjük  kb 10 percig, amíg a teteje el nem kezd barnulni.
Utána jön a legjobb rész :), megpakoljuk minden földi jóval.
Megkenjük a tésztát a paradicsom pürével.


Majd jöhet a többi finomság saját ízlésünknek megfelelő sormintában elhelyezve.


Kész is vagyunk mehet vissza a sütőbe olyan 15 percre.


A végeredmény: isteniii, komolyan, alig bírtam egy szeletet "megmenteni" a fotó kedvéért :). Nagy sikere volt, próbáljátok ki! ;)





2014. január 4., szombat

Reform túrógombóc


Régi nagy kedvencemet, a túrógombócot készítettem el egészséges verzióban. Nagyon finom lett, olyan amilyennek én szeretem, kevésbé édes, citromos és nagyon túrós. 
Igazság szerint több receptet kutyultam össze, így egy egészen sajátos verziót sikerült megalkotnom.

Hozzávalók:

10 ek kókuszliszt
1 tojás
10 dkg laktózmentes túró
1 fél citrom leve és héja 
(nagyon lédús citromot sikerült vásárolnom a piacon, ilyet még nem is láttam...szóval sima citromból lehet többet is elbír)
1 ek útifűmaghéj

A hempergetéshez
1 marék darált dió
1 ek xilit
1 tk fahéj

A tészta hozzávalóit összekeverem majd hagyom állni kb 15 percig. Egy fazékba vizet forralók, majd vizes kézzel gombócokat formázok a tésztából és beledobálom őket a forrásban lévő vízbe. Miután feljöttek a kis gombócok még pár percig főzöm őket (nem kell sokáig kb 2 perc, én kicsit többet hagytam és már kezdtek szétesni, úgy hogy gyorsan kellett cselekednem) majd szűrővel kihalászom. A darált diót kicsit megpirítom összekeverem a xilittel és a fahéjjal, a frissen megfőtt gombócokat meghempergettem benne. A tetejére cocomast tettem egy kis citromlével összekeverve.

Az eredmény: Ízletes gombócok, megidézi anya túrógombócát, de nyilván nem ugyanolyan. Finom és laktató :).